سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

فرماندار بندرانزلی: افراد توانمند سالم بسترساز توسعه کشور هستند

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/03 19:29 بازدید: 400

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بندرانزلی - دکتر میرشمس مومنی زاده فرماندار بندرانزلی در نخستین مجمع سلامت گیلان که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد طرح تحول سلامت را یکی از طرح های موفق دولت تدبیر و امید عنوان نمود و بر اهمیت آموزش پیشگیری در جامعه تاکید کرد .

وی افزود : تامین امنیت روانی و ذهنی مردم ، مهمترین خدمتی است که دولتمردان باید به عنوان وظیفه اصلی خود به مردم ارائه دهند.

فرماندار انزلی افزایش آگاهی مردم به وسیله آموزش های مستمر را بسیار ضروری دانست و افزود: دستیابی به توسعه ، نقطه آرمانی همه دولت هاست و برای تحقق آن باید به امر آموزش توجه ویژه ای شود .

مومنی زاده به لزوم وجود سلامت روانی و جسمی بین آحاد مردم خصوصا افراد آموزش دیده اشاره کرد و گفت: در صورتی که افراد آموزش دیده و توسعه یافته از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار نباشند، قادر به ایفای نقش خود در جهت توسعه نبوده و باید بگویم افراد توانمند سالم بستر ساز توسعه کشور هستند.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری همواره مهمتر از درمان است، تصریح کرد: باید تلاش شود تا همه تسهیلات لازم برای سلامت مردم فراهم شده و در کنار آن با افزایش سطح آگاهی و فرهنگ عمومی جامعه ، امنیت سلامت فرد و جامعه را ارتقا بخشیم.

فرماندار بندرانزلی به ضرورت ایجاد حساسیت بین آحاد مردم و مسئولان در خصوص توجه ویژه به پیشگیری و آموزش تاثیرگذار در امر تامین سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: آب، هوا و زمین پاک و سالم از مولفه های تاثیر گذار در سلامت جامعه است و برای تامین سلامت نیازمند عزم ،اراده عمومی و مشارکت و حضور فعالانه همه مردم و دستگاه های اجرایی مرتبط در جهت بالابردن ضریب سلامت جامعه هستیم .

در ادامه این جلسه که با حضور مدیران اجرایی شهرستان و تشکلهای مردم نهاد برگزار شده بود . دکتر  علی داودی معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان طرح تحول سلامت را هدیه مقام معظم رهبری دانست که در دولت تدبیر و امید به فعلیت رسید.

وی با اشاره به ارائه خدمات رایگان به شهروندان و روستاییان در این طرح افزود: بسیاری از اطلاعات ارائه شده به مردم از طریق فضای مجازی، نادرست است و باید فضایی فراهم شود تا مردم اطلاعات مورد نیازشان را در حوزه سلامت از فضاهای معتبر دریافت کنند.

معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه بهورزان روستاها اطلاعات کاملی از روستاییان در اختیار دارند گفت: در مراکز شهری همچنان منتظر مراجعه مردم هستیم و به دنبال آنیم که برای هر چهار هزار نفر یک کانون سلامت راه اندازی شود.

داودی با اشاره به لزوم پیشگیری پیش از درمان تصریح کرد: ما دنبال این نیستیم که مردم پس از مریضی مراجعه کنند و باید در مولفه های مربوط به حوزه های اجتماعی قوی تر عمل کنیم.

وی با اشاره به تشکیل پرونده الکترونیک برای هر شهروند در طرح تحول سلامت گفت: علاوه بر اینکه این کانون ها باید به پزشک شهری متصل شود، باید کانون های طرح سلامت محلی برای استفاده از افراد خبره و با تجربه برای آموزش به سایرین باشند و در این راستا دست یاری همه کسانی را که می توانند کمک حال باشند، به گرمی می فشاریم .

شایان ذکر است طرح تحول نظام سلامت در راستای بهبود سیستم‌های سلامت کشور از 15 اردیبهشت 1393 در دولت یازدهم و در بیمارستان‌ها آغاز به کار کرد که این طرح با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرا می‌شود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی