سه شنبه 19 آذر 1398

رئیس سازمان برنامه و بودجه : احیاء تالاب انزلی در دستور کار دولت قرار دارد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/17 14:55 ویرایش : ‎1397/04/19 07:34 بازدید: 413

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بندرانزلی : بمنظور بررسی و پیشبرد پروژه احیای تالاب بین المللی انزلی دکتر محمد باقر نوبخت و دکتر عیسی کلانتری معاونین رئیس جمهور و روسای سازمانهای برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست با حضور در بندرانزلی با

روند اجرای این پروژه مهم کشوری توسط مجریان احیای تالاب مطلع شدند و تصمیماتی در پیشبرد این پروژه اتخاذ نمودند .

محمدباقر نوبخت پس از جلسه احیاء تالاب انزلی با اشاره به در نظر گرفته شدن 2 میلیارد دلار برای محیط زیست، ساماندهی پسماندها و رفع آلودگی ها در بودجه سال 97 گفت : با وجود اینکه این رقم مورد تایید مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت اما دولت این اولویت را همچنان در دستور کار دارد.

نوبخت اضافه کرد: مقرر شده با روش هایی نوین که بهره وری بیشتری دارد، این مهم انجام شود و برای این امر، طی سه سال با صرف اعتباری حدود 850 میلیارد تومان می توان نسبت به احیای این تالاب اقدام کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز بیان داشت: چهار تکلیف از سوی رئیس جمهوری برای ساماندهی موضوعات مربوط به محیط زیست در دولت جدید تکلیف شده است.

عیسی کلانتری پسماندها با اولویت شمال کشور، ریزگردها ، آلودگی کلان شهرها و احیای تالاب ها را این چهار تکلیف عنوان و اضافه کرد: تالاب های ما به گونه ای است که بخش عمده آنها در انتهای رودخانه های کشور قرار دارند و چون بهره برداری بی رویه از رودخانه ها

وجود داشته و تقریبا همه رودخانه ها خشک شده، آب ورودی به تالاب نیز کاهش یافته است.

وی افزود: برخی تالاب ها مثل تالاب انزلی نیز که در انتهای رودخانه و ابتدای دریای خزر هستند، به دلیل ورود آلودگی هایی همچون پسماندهای کشاورزی و فاضلاب های شهری، حالت بی هوازی پیدا کرده، انباشته از رسوبات شده و بیش از 90 درصد از تالاب از بین رفته است.

به گفته کلانتری، برنامه جدیدی ارائه شده که با فناوری های نوین و با کمتر از سه درصد هزینه پیش بینی شده گذشته، طی سه تا چهار سال آینده، این تالاب احیاء شود.

وی افزود: عملیات آزمایشی این مهم با همکاری موسسه تحقیقات شیلات انجام شده و امیدواریم با روش جدید، تالاب تا سال 1400 احیاء شود.

 شایان ذکر است در این جلسه و بازدید ، دکتر میرشمس مومنی زاده فرماندار بندرانزلی نیز حضور داشت.

 

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی