دوشنبه 29 مهر 1398

نشست دهیاران و روسای شوراهای اسلامی تعدادی از روستاهای غرب انزلی با معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار و روسای ادارات

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/04/19 07:54 بازدید: 216

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان بندرانزلی حسن صفری معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان بندر انزلی در نشست بررسی مشکلات و موضوعات روستاهای انزلی با حضور مسئولان مربوطه اظهار کرد: متاسفانه کاهش اعتبارات تخصیصی دولت به دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستا ها مشکلات عدیده ای را به دنبال داشته است.
وی تاکید کرد: در گذشته بودجه دهیاری ها و شوراهای اسلامی از سوی استانداری بر اساس مالیات ارزش افزوده اختصاص می یافت اما در سال گذشته متاسفانه با توجه به مواجه شدن دولت با مشکلات اقتصادی و تحریم ها ، اعتبارات به اندازه ای کاهش یافت که به مدت 18 ماه نتوانستیم حقوق دهیاران را پرداخت کنیم و از پرداخت حقوق آتش نشانان نیز به مدت 17 ماه بازماندیم.
صفری افزود: با توجه به اینکه دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاها باید مطالبات پیمانکاران را در خصوص اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساختی از این طریق پرداخت می کردند،کاهش اعتبارات دولت موجب شد که مطالبات پیمانکاران به صورت معوق باقی مانده و موجب شده امروزه مبلغ قابل توجهی به عنوان بدهی به پیمانکاران بر روی دست شوراهای اسلامی روستا و دهیاران باقی مانده و پیمانکاران نیز به دنبال دریافت مطالبات خود باشند.
وی خاطر نشان کرد: یکی از راهکارهای حل این مشکل استفاده از ماده 180یا از طریق تخصیص اعتبار از منبع وصولات تملک و دارایی است چرا که در غیر این صورت دهیاران و روسای اسلامی شوراهای روستا قادر به پرداخت این مطالبات نیستند.
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان بندرانزلی با اشاره به نبود شبکه آبرسانی صنعتی برای انتقال اب به مزارع یادآور شد: در بخش کشاورزی متاسفانه بعد از گذشت 30 سال آب منطقه ای همچنان از سیستم فرسوده و قدیمی انتقال آب به مزارع استفاده می کنند و تا کنون توسعه ای در این بخش داده نشده است و آب با همان شیوه قدمی و سنتی به مزارع انتقال داده می شود که در مسیر خود هدر رفت بسیاری دارد.
صفری با تاکید بر لزوم لایروبی کانال ها و رودخانه های منتهی به مزارع گفت: باید با لایروبی انهار و کانالهایی که از طریق آن ها اب به مزارع منتقل می شود مانع از بروز حوادث غیر مترقبه ای همچون سیل در روزهای پربارش کرد و با این کار می توان مزارع خطر وقوع سیلاب ها از رودخانه های بالادست را کاهش داده و یا از بین برد

دولت و ملت همدلی و همزبانی