دوشنبه 25 شهریور 1398
فرماندار در گرامیداشت هفتاد و هشتمین سالگرد شهادت شهید بایندر

شهید بایندر درس ایثار و آزادگی و از خودگذشتگی به مردم داد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/06/05 01:43 بازدید: 162

به گزارش پایکاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان بندرانزلی اسماعیل حیدری ازاد در مراسم گرامیداشت هفتاد و هشتمین سالگرد شهادت شهید بایندر اظهار کرد: شهید بایندر درس ایثار و آزادگی و از خودگذشتگی به مردم داد.

وی افزود: غیرت و همتی که شهید بایندر در دفاع از وطن داشت، مثال زدنی است.

 حیدری آزاد ادامه داد: اسلامی بودن مغایرتی با ملی بودن ندارد؛ اسلامی و ملی گرا بودن مکمل هم هستند و در هرحالی باید علاوه بر هویت مذهبی از هویت ملی مان نیز جانانه دفاع کنیم .

فرماندار بندرانزلی همچنین گفت: در طول عمر چهل ساله انقلاب شکوهمند اسلامی شهدای بسیاری در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی جانشان را فدای این انقلاب و نظام کردند تا وجبی از خاک این وطن جدا نشود.

 ۷۸ سال از روزی که یدالله بایندر ناوسروان نیروی دریایی جان خود را بر سر انجام وظیفه نهاد ، می گذرد اما یادش همچون موج های خزر زنده است.
ناوسروان یدالله بایندر زاده ۱۲۹۲ تهران بود اما در زمانی که ایران آبستن حوادث خطیر بود برای انجام وظیفه به کناره خزر در بندرانزلی آمد.
خانواده اش حراست از مرزهای میهن را انتخاب کرده بودند و دریابان غلامعلی بایندر سوم شهریور ۱۳۲۰ یک روز پیش از او در خرمشهر در جریان درگیری‌های میان قوای ایران و انگلستان به شهادت رسید و ناوسروان یدالله بایندر در سال ۱۳۲۰ مسوولیت کفالت فرماندهی نیروی دریایی در خزر را به عهده داشت.
نخستین منطقه ای که روز سوم شهریور در شمال بمباران شد ، سواحل بندرانزلی محل دیدبانی ماموران ایرانی بود که باعث کشته شدن چند سرباز و درجه دار شد و پس از آن تا شب هنگام این بمباران به تناوب ادامه داشت تا اینکه در ساعت ۲۰ هشت فروند رزمناو شوروی که از صبح در آب های خزر و سواحل شفا رود دیده شده بودند ، به نزدیکی ساحل رسیدند.
صبح چهارم شهریور همزمان با شلیک مسلسل از هواپیماهای جنگی ، کشتیها نیز بندر را گلوله باران کردند ، طی این بمباران که تا نزدیک ظهر ادامه داشت ، ناوگان مختصر ایران در دریای خزر بدست نیروهای شوروی افتاد و ناوسران ید الله بایندر (برادر غلامعلی بایندر که روز سوم شهریور در جنوب به شهادت رسید) همراه با گروهی دیگر شهید شدند و بدین ترتیب پرونده نیروی دریایی شمال بسته شد.

مزار این شهید راه وطن در محوطه اداره کل بنادر و دریانوردی و در کنار سیلوهای غلات بندر قرار دارد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی