پنجشنبه 23 آبان 1398
فرماندار انزلی در دیدار با کاردار سفارت لهستان در ایران :

آمادگی ایجاد خواهرخواندگی انزلی با یکی از بنادر لهستان وجود دارد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/08/07 08:30 بازدید: 141

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان بندرانزلی اسماعیل حیدری ازاد دردیدار با کاردار سفارت لهستان در ایران با اشاره به ضرورت توسعه روابط همه جانبه سیاسی ، اقتصادی، گردشگری و فرهنگی با ایجاد ارتباط خواهر خواندگی بندرانزلی با یکی از بنادر لهستان یا شهری که دارای تالاب است اظهار کرد: با توجه به ریشه تاریخی که از لهستانی ها در بندرانزلی وجود دارد و روابط عمیقی که بین اهالی انزلی و لهستانی ها در مقطع خاصی از جنگ جهانی اتفاق افتاده، روابط همه جانبه دو کشور توسعه یابد.
وی افزود: بازماندگان دوران جنگ جهانی دوم از مهمان نوازی ساکنان بندرانزلی بیش از بقیه افراد اطلاع دارند و این امر می تواند در توسعه همه جانبه روابط دو کشور تاثیر دو چندان داشته باشد .
فرماندار تاکید کرد: بندرانزلی با شهر گابور در فرانسه، تولچا در کشور رومانی و خرسون در کشور اوکراین خواهر خواندگی دارد و آمادگی آن وجود دارد که پیشنهاد خواهر خواندگی هرکدام از شهر ها با بندرانزلی محقق شود تا هر دو شهر و کشور از منافع این ارتباط دو جانبه بهره مند شوند.
حیدری آزاد با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از گسترش فضای دوستانه با توسعه ارتباطات استقبال می کند تصریح کرد: وجود منطقه ازاد انزلی با امتیازات خاص و همچنین وجود قدیمی ترین و کاملترین بندر شمال کشور در انزلی می تواند به عنوان ظرفیت مناسب برای حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و تجاری لهستانی برای حضور در این بندر تلقی شود.
فرماندار بندرانزلی خاطر نشان کرد: فضای افزایش ارتباطات جمهوری اسلامی ایران و لهستان با ارتباط بین بندرانزلی با هر شهر دیگری که پیشنهاد بشود وجود دارد و تجار کشور ما علاقه مند هستند که در خصوص ظرفیت های تجاری و اقتصادی و سرمایه گذاری لهستان اطلاعات مناسبی داشته باشند .
 حیدری آزاد یادآور شد: اقامتگاه ها و مناطق و مراکز گردشگری موجود در بندرانزلی می تواند به عنوان ظرفیت و بستری مناسب برای میزبانی از گردشگران لهستانی باشد و انتظار می رود هرچه سریعتر شرایط و زمینه های لازم برای ایجاد خواهرخواندگی بندرانزلی با یکی از بنادر لهستان فراهم شود.


لازم به ذکر است ویچخ اونلت کاردار سفارت لهستان در ایران به همراه اسلاومار کولتون وابسته نظامی لهستان در ایران پس از دیدار با فرماندار بندرانزلی با همراهی اسماعیل حیدری آزاد با حضور در مزار شهدای گمنام انزلی و اهدای شاخه گل، به شهدای والامقام بندرانزلی ادای احترام کرد و پس از آن از آرامستان لهستانی ها و کلیسای تاریخی حضرت مریم در بندرانزلی بازدید کرد.

روابط ایران و لهستان نیز به 77 سال پیش باز می گردد که در آن زمان گروهی از آوارگان لهستانی اعم از افراد غیرنظامی شامل زن، کودک، پیر و جوان در سال 1942 پس از سفری سخت و مهاجرت اجباری در زمان جنگ جهانی دوم و برای رهایی از سرمای شوروی سابق و تحمل بیماری و گرسنگی به بندرانزلی رسیدند که 639 نفر از آنان، جان خود را از دست داده و در گورستانی در نزدیکی قبرستان شهر، به خاک سپرده شدند.
هفتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی جنگ جهانی دوم به ایران، هفدهم مهرماه سال 1391 با حضور هیاتی 80 نفره متشکل از سفیر لهستان، وزیر امور کهنه سربازان جنگ، نماینده مجلس سنا و رئیس کمیسیون ارتباط با لهستانی های مقیم خارج، تعدادی از کهنه سربازان، بازماندگان مهاجران جنگ جهانی دوم و خانواده های درگذشتگان بر مزار لهستانی های آرمیده در بندرانزلی برگزار شده بود.

دولت و ملت همدلی و همزبانی