درباره شهرستان بندرانزلی

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/12 09:51 ویرایش : ‎1396/02/03 08:58 بازدید: 11653

بندرانزلی اولین و بزرگترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر در منطقه ای جلگه ای و ساحلی در طول جغرافیایی 49 درجه و 28 دقیقه وعرض جغرافیایی 37 درجه و 28 دقیقه واقع شده است وارتفاع آن از سطح دریا  26- مترمیباشد. این شهرستان از شمال به دریای خزر ، از جنوب به تالاب انزلی ، از مشرق به رشت و از مغرب به منطقه طوالش (شهرستان رضوانشهر) محدود می شود. در فاصله 40 کیلومتری شهرستان رشت ( مرکز استان گیلان) و در منطقه ای معتدل واقع شده است و از لحاظ بارندگی یکی از پر بارانترین مناطق کشور محسوب می شود .

شهر بندرانزلی از دو قسمت انزلی و غازیان تشکیل شده است که به وسیله کانال موجود بین این دو قسمت، آب چهار رودخانه - ازشرق ( سوسر روگا ، پیر بازار روگا ، راست خانه ، نهنگ روگا ) و یک رودخانه از غرب( شنبه بازار روگا ) - وارددریامیشود.

جمعیت شهرستان بندرانزلی بر اساس آمار سال 1395برابربا 139016 نفر میباشد که 118564نفر آن جمعیت شهری است. مساحت شهرستان نیز بالغ بر 299 کیلومتر مربع و  33 کیلومترمربع آن به مساحت شهری اختصاص یافته واز این نظر بندرانزلی از متراکم ترین شهرهای ایران محسوب میگردد.

این شهرستان حدود 200 سال سابقه بندری دارد . در سال 1306 ه.ش دولت ایران پس از تحویل تاسیسات بندری به وسیله روسها ، اقدام به تجهیز این بندر کرد . امروزه بندر انزلی به عنوان  مجهزترین و مدرن ترین بندر حاشیه جنوبی دریای خزر به شمار میرود که به دلیل موقعیت منحصر به فرد جغرافیائی به عنوان تنها بندر آزاد منطقه ، نقش به سزائی در رونق کریدور شمال_جنوب دارد. بعلاوه واقع شدن این بندر در محدوده منطقه آزاد تسهیلات و امکانات ویژه ای را در اختیار صاحبان کالا ، تجار و سرمایه گذاران قرار داده که بی تردید به افزایش قابلیت های بالقوه و بالفعل این بندر منجر شده است .

تالاب انزلی ، برج ساعت ( مناره انزلی) ، موج شکن ها ، ساحل دریا ، پل های انزلی ، کاخ میان پشته ( موزه نظامی ) ، بلوار بندرانزلی ازاماکن دیدنی این شهرستان محسوب میگردد .

موقعیت جغرافیایی بندرانزلی

بندرانزلی در منطقه ای جلگه ای و ساحلی در طول جغرافیایی 49 درجه و 28 دقیقه وعرض جغرافیایی 37 درجه و 28دقیقه واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا  26- مترمیباشد .مساحت این شهرستان بالغ بر 299 کیلومترمربع است که  33 کیلومترمربع به  مساحت شهری اختصاص یافته است . بندرانزلی ازشمال به دریای خزر،ازجنوب به تالاب انزلی ، از مشرق به رشت و از مغرب به منطقه طوالش (شهرستان رضوانشهر)  محدود شده است و در فاصله 40 کیلومتری از شهرستان رشت ( مرکز استان گیلان) قرار دارد . در منطقه معتدل واقع شده است و از لحاظ بارندگی یکی از پر بارانترین مناطق کشور محسوب می شود.

شهرستان بندرانزلی

دولت و ملت همدلی و همزبانی